BANKALAR

Nakit Avans Nedir?

Nakit Avans

Bankaların müşterilerinin gereksinimi olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sunduğu kredi türüne nakit avans denir. Alınan kredilerin aylara yayılması çok avantajlı ve kullanışlı olduğu düşünülmektedir. Alınan kredi zamanında ödenemezse kredi türünü kullanmak avantaj sağlamamaktadır. Bankalar tarafından sağlanan krediler taksitler şeklinde ödenmektedir.

Teknoloji ve gelişen piyasalarla birlikte bakacılık sistemi insanlar için kolaylık ve avantaj sağlamaktadır. Bankacılık sektöründe kullanılan kavramlar bazen karışıklıklara yol açmaktadır. Bu kavramlar tüketicilerin sıklıkla karıştırdıkları kavramların başında nakit ve taksitli nakit avans gelmektedir. Bu günkü yazımda bu kavramlar ve kavramlar arasındaki farklar hakkında yazmaya çalışacağım.

Bu sistem sayesinde kart kullanıcılarının hesabında nakit para bulunmazsa bile banka hesaplarından ve kredi kartlarından nakit para çekilip nakit ihtiyacı karşılanabilir. Sistemin uygulanabilmesi için kredili mevduat hesabı ve kredi kartından kredi limitlerinin çekilmek istenen nakit tutarının karşılanabilir olması gerekmektedir.

Nakit Avans Özellikleri Nelerdir?

Nakit Avans Özellikleri Nelerdir
Nakit Avans Özellikleri Nelerdir
  • Günlük limitler 100 TL ile 10000 TL arasında değişmektedir. ATM’lerde taksitli avans çekim işlemleri ATM’nin nakit çekme sınırı ile sınırlıdır.
  • Çekilen tutar tanımlı kredi kartı limitinden düşürülmektedir.
  • Faiz tutarı üzerinden %5 BSMV ve %15 KKDF alınmaktadır.
  • Bu işlemlerde maksimum para puan kazanılmaktadır.
  • Taksitler dönem borcuna eklenip ödenmektedir.
  • Bu işlemin iptali ve iadesi bulunmamaktadır.
  • Bu işlemden ötürü kredi kartı hesap tarihi değiştirilememektedir.

Nakit para ihtiyacında bu sistem ile nakit çekildiğinde borca günlük faiz uygulanır. Çekilen kredi bankaya ödeninceye kadar borca faiz işlemeye devam eder. Son ödeme tarihi geçen kredilere gecikme faizi uygulanır. Gün ve saat fark etmeden bankaların belirlediği limitler çerçevesinde ATM’lerden nakit çekilebilir. Taksitler 3,6,9 ve 12 ay vadeli olarak çekilebilir. Borçlara uygulanan faizler bütün bankalar için sabittir.

Taksitli Avans ve Nakit Avanslar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nakit avansa günlük, taksitli nakit avansa ise aylık faiz işlemektedir. Nakitte borç ne kadar erken ödenirse avantaj sağlar, taksitli avansta ise borçlar vadesinde ödenir. Belirtilen farklara bakıldığında taksitli avans daha fazla avantaj sağlamaktadır.

Hangi Zamanlarda Çekilmez?

Bu sistemin faizi kredi faizlerinin üstündedir. Çekilen avans vadesinde ödenmedi mi günlük faiz işler, Ödeme planları uzun vadeli olarak düşünülüyorsa kredi çekmek avantajlı olmaktadır.

Hangi Zamanlarda Nakit Avans Çekilir?

Borcun ödeneceği tarih belirlenmeli ve belirlenen tarihlerde ödendiği takdirde sistemden kredi çekilebilir.

Bir önceki yazımız olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Nedir başlıklı makalemizde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Dezavantajları Nelerdir?, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Nedir? ve VİOP'un Avantajları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu