SİGORTA

Navtex Nedir?

Navtex

Son zamanlarda Yavuz sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama çalışmalarına yönelik Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edip çalışmalara devam edeceğini bildirdi. Bu gelişmelerin ardında çokça merak edilen bir kavram olarak karşımıza çıkmaya ve merak edenler tarafından araştırılmaya başlandı.

Denizcilere Duyuru ülkelerin deniz kuvvetleri tarafından gemilere olası, emniyet, güvenlik hava raporları, tehlikeleri bildirmede uyarılarda bulunmaya yardımcı olmaktadır. Ülkemizde seyir duyuruları ve mesajlar, İstanbul, İzmir, Samsun ve Antalya İstasyonlarından yapılmaktadır. Yunanistan’ın Lozan Barış antlaşmasını ihlal edip Sakız Adası’nı silahlandırması ile Türkiye Navtex ilan etmiştir.

Navtex (Navigational Telex)Nedir?

Denizcilere, seyir bilgileri, meteoroloji tahminleri, emniyet, aciliyet ve güvenlik konularında denizde çalışılan ya da çalışılacak ortamlar ve sahalar için bilgi veren haberleşme aracıdır. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Uluslararası fax makinası olarak işlev görür. Gemi ve teknelerde yayınları almak için bu cihaz bulunmalıdır. Orta boylu dalgalarda yayın yapar, Yaklaşık 400 deniz mili (740 km)’ye kadar yayın götürebilmektedir. Aynı zamanda GMDSS biriminin ( Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemini ) ‘in de bir parçasıdır. Navtex, 4 saatte bir yayın yapar. 10 dakikadan fazla yayın yapılamaz.

Navtex İlanı Nedir?

Navtex İlanı Nedir

Cihaz üzerinden yapılan bildirimleri ifade eder. Ayrıca, (Navigational Telex), uluslararası orta frekansta gemilere olası tehlike, emniyet ve hava raporları ve uyarılarını otomatik olarak yazılı bir şekilde veren haberleşme sistemidir. Uluslararası Denizcilik Organizasyonu’nun (IMO) ve Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi’nin (GMDSS) bir parçasıdır.

Mesajlar yazılı olarak gönderilmekte, daha sonrada da mesajlar üzerinde çalışılabilinmektedir; özellikle, ihtiyaç duyulan bilgilerin operatör tarafından seçilebilmesi ve istenmeyen bilgilerin bastırılmaması mümkündür. Gemiler tarafından alınması zorunlu bütün bilgiler alınmaktadır. IMO’nun asıl amacı okyanustan geçen ticari deniz taşımacılığının emniyetini sağlamaktadır.

Navtexlerin Mesaj Formatı

Mesaj yayınları için Binary kodlama sistemi kullanılmaktadır. Bütün mesajlar mesajın başlangıcını belirten ZCZC harfleri ile başlamaktadır. Mesaj B1, B2, B3, B4 serileri şeklinde 4 karakter olarak devam eder.

  • B1 Karakteri: İstasyon adını ifade eden harf bulunur.
  • B2 Karakteri: Gönderilen mesajın içeriğini belirten harf bulunur.
  • B3, B4 Karakterleri: Mesajın sıra numarasını belirtir.
  • Mesaj zamanı (GMT), Seri tanıtım numarası, Mesaj İçeriği (…) ve NNNN

Ülkemizde Navtex

Türk karasularında Navtex Mesaj ve Seyir duyuruları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşiongrafi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından çıkarılmaktadır. Seyir duyuruları Sivil – Askeri tüm Gemi ve Tekneler için bağlayıcı niteliktedir. bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web sitesinde de yayınlanarak denizcilerin güvenli seyirleri garanti edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Nedir? başlıklı makalemizde BES'in İşleyişi Nasıldır?, Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Öğeleri Nelerdir? ve Bireysel Emeklilik'te Devlet Katkısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu