EKONOMİ

Nominal Değer Nedir?

Nominal

Dünkü yazımızda ekonomik bir kavram olan; yatırım kanallarında kullanılan, risksiz kar sağlama yöntemi arbitraj (Tahvil) hakkında yazmaya çalışmıştık. Bugünkü yazımızda ise; Ekonomi piyasalarında ve günlük yaşamdaki farklı alanlarda karşımıza çıkan yatırımcılar ve ekonominin tabiatını anlamak için çok önemli bir kavram olan nominal değer (İtibari) nedir? Sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Nominal, ekonomi piyasalarında kullanılan tanımı ile belirli bir yıla ya da belirli bir döneme ait, enflasyonla düzeltilmemiş bilgi anlamına gelmektedir. İhraç edilen devlet tahvillerinin nominal değeri o tahvilin geri ödeme günündeki değerini gösterir. T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan bir devlet iç borçlanma senedinin itibari değeri, üzerinde yazan değer olan 10 kuruştur. Yine aynı şekilde 5 TL’nin itibari değeri üzerinde yazan değer olan 5 TL’dir.

Nominal Değer Nedir?

Nominal sözcüğü ekonomik anlamda kullanıldığında isme var olan, yazılı anlamına gelmektedir. Nominal değer ise; Tahvil, hisse senedi, bono, para, döviz ve kıymetli evrakların üzerinde yazılı şekilde bulunan değeri ifade etmektedir. Ayrıca itibari değer olarak da kullanılmaktadır.

Nominal değer bir kağıt para veya diğer kıymetlerin üzerinde yazan miktar örnek verilebilir. Örneğin 50 TL, buradaki 50 TL her yıl aynı değeri ifade eder. Yani 50 TL’nin itibari değeri her yıl aynıdır. Yıllar değiştiğinde  ise nominal değer değişmez ama reel değer değişir.

Örneğin 2015 yılında 50 TL ile 25 litre su alınabilirken, 2020 yılında 50 TL ile 10 litre su alınabilmektedir. Burada işin içine enflasyon kavramı girmektedir. Enflasyon en basit tanımla, fiyatlar genel düzeyindeki artışı ifade eder. Enflasyon olduğu için paranın reel değeri düşmüştür. Paranın değeri enflasyon bağlı olarak düşmektedir.

Ayrıca nominal gelir – reel gelir kavramları da ortaya çıkmaktadır. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse. 2015 yılında 3000 TL maaş alan biri 5 TL olan bir maldan 600 tane alabilmekteydi. Maaşı 2020 yılında 5000 TL maaş ile ve aldığı malın fiyatı 10 TL’ye yükselirse, o maldan 500 tane alabilir.Bu durumda nominal değer arttığı halde reel değerde artış olmamıştır. Enflasyon faktörü devreye girer ve reel gelir ona göre hesaplanır. Maaştaki oransal artış, enflasyon oranından düşük olursa reel gelir düşer.

Enflasyon etkisinden arındırılmış, cari fiyatlarla hesaplanan GSYİH olarak adlandırılmaktadır. Aynı şekilde nominal faizde enflasyondan arındırılmış faiz oranı anlamına gelmektedir.

Hisse senetlerinde itibari değer, işletmede toplam sermayenin belirlenmesi veya kayıt altına alınması için gereken muhasebe işlemleri için kullanılmaktadır. Tahvillerde ise ilgili tahvilin vadesi sonundaki değerini göstermektedir. Hisse senetlerinin üzerinde de nominal değerler yazılıdır. Ancak hisse senetlerinin değerleri yükselip düşebilir. Bu yüzden değerinin üstüne ya da altına satılabilir. Yani nominal değer değişmese de reel değeri değişebilir.

İtibari Değer ile İlgili Kavramlar

İtibari Değer ile İlgili Kavramlar
İtibari Değer ile İlgili Kavramlar

Nominal Faiz Oranı; Piyasada uygulanan mevcut faiz oranıdır. Enflasyondan arındırılmış haline reel faiz oranı denir.

Nominal Gelir; Gelirin para ile ifade edilmesidir. enflasyondan dolayı gelirin satın alma gücünü göstermemektedir. Gelirin satın alma gücünü reel gelir göstermektedir.

Nominal GSMH; Üretilen mal ve hizmetlerin miktarıyla satış fiyatlarının çarpılmasıyla bulunur. Reel GSMH’ya ulaşmak için deflatörle oranlanması gerekir.

Nominal Kar; Firmaların endüstrilerini değiştirmeyeceği ve yeni firmaların da bu endüstriye girişlerini cezbetmeyen kardır.

Nominal Risksiz Faiz Oranı; Risksiz hazine bonoları ve devlet tahvillerinin üzerinde yazan faiz oranıdır.

Nominal Sermaye; Şirket kuruluşunda ortakların taahhüt ettikleri sermayedir. Şirketlerin ana parasıdır.

Nominal Sermaye Artırımı Oranı; Ortaklara yeni pay alma hakkı tanınmayan sermaye artırımında arz edilen kısmın toplam nominal arz tutarına oranıdır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Gayri Safi Milli Hasıla başlıklı makalemizde Gayri Safi Milli Hasıla İle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Arasındaki Fark?, Gayri Safi Milli Hasıla Nedir? ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu