BANKALAR

Offshore (Kıyı) Banka Hesabı Nedir?

Offshore

Vergi cenneti ülkelerde faaliyet gösteren ve müşterilerinin işlem yaptığı bankalardan farkı bir ülkede ikamet ettiği finansal kuruluşlar olan Offshore nedir? Son zamanlarda tüm dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan ve konuşulmaya başlanan vergi cenneti nelerdir? Sermayenin taşınmasına hizmet eden şirketler kimlerdir? Bu yazımızda belirttiğimiz sorulara yanıt bulmaya çalışacağım.

Offshore bankacılık genellikle kıyılardan uzak küçük adacıklar üzerinde faaliyet gösteren bankacılık olarak tanımlanmaktadır. Genellikle vergi cenneti (Vergiden muaf) olarak bilinmektedir. Mevduatı bulunan kişilerin ülke dışında oluşturulan fonlara mevduat aktarmasıdır. Serbest bankacılık olarak da bilinmektedir.

Offshore Nedir?

Sözlük anlamı kıyıdan uzak olarak tanımlanmaktadır. Ekonomik anlamı ise vergiden muaf vergisiz işlemler olarak adlandırılmaktadır.

Neden Vergi Cenneti?

Şirketler neden tercih eder;

1- Gizlilik; Varlıklarını gizli tutmak isteyen kişiler bu bankaları tercih etmektedir.

2- Güvence; Siyasi ve ekonomik risk bulunan ülkelerde yatırımcıların varlıklarına el konması ya da durdurulması riskine karşı bu bankaları tercih etmektedir.

3- Vergi Kolaylığı; Vatandaşlarına ve şirketlere vergi kolaylığı sağlayan bankalardır. Şirketler ve şahıslar vergi vermek yerine vergiye giden para ile işlerine devam ederler.

4- Faiz ve Kredi Avantajı; Bu bankalar bazı dönemlerde yüksek mevduat faizi ya da düşük krediler sağlarlar.

Tarihsel Gelişimi

1960 yıllardan itibaren mali işlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu bankaların gelişmesinde liberal ekonomi ve siyasi etkenler etkili olmuştur. Özellikle uluslararası sermayeler ve kısıtlamaların bulunmadığı bölgeler olan offshore bankacılığın olduğu yerlere doğru yönlendirilmeye başlanmıştır. Özellikle 1970 yılından sonra petrol fiyatlarındaki artışlar ve petrol eden ülkeler kendilerine geçen fonlarda büyük artışlar yapmıştır. Bu durum bu bankaları daha cazip hale getirmiştir.

Offshore Bankacılığı Yasal Mı?

Bu bankacılıktan bahsederken akla ilk başta kara para aklama ya da yasa dışı işlemler yapmak akla gelmektedir. Bu bankalara dair böyle söylentilerin sebebi faaliyet gösterdikleri ülkelerin, gelişmiş ülkelerdeki denetim mekanizmalarına kıyasla daha gevşek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilkelerde bankacılık yapmak yasa dışı değildir. Bu ülkelerde kurumlar vergisi ve  gelir vergisi bulunmamaktadır. Fakat farklı ülkeler arasında para transferi yaparken vergi yükümlülüğü ortaya çıkmaktadır.

Offshore Bankalarda Para Transferi Nasıl Yapılır? 

Offshore Bankalarda Para Transferi Nasıl Yapılır
Offshore Bankalarda Para Transferi Nasıl Yapılır

Gelişmiş ülkelerde en fazla tercih edilen sistem SWIFT’tir. Bu sisteme üye bir bankanın bulunması yeterlidir. .İşlem komisyonları ödendikten ve gerekli yasal kontroller yapıldıktan sonra vergi cenneti hesabına transferler yönlendirilir. SWIFT’e alternatif olarak Western Union, Moneygram, Hawala gibi alternatif ödeme sistemleri de bu ülkelere para göndermek için kullanılabilir.

Geleneksel Bankalar ve Offshore Bankalar Arasındaki Farklar

  • Kıyı bankalarının olduğu ülkelerde başka ülke para birimleri kabul edilmemektedir.
  • O ülkede yaşayan faaliyet gösteren ya da yaşamayan faaliyet göstermeyen kişi ve şirketlerle işlemler yapılır.
  • Diğer bankalarda bulunan sınırlamalar, kontroller ve yasal işlemlerden muaftır.
  • Gizlilik politikası gereğince bilgiler başka kişiler ile paylaşılmamaktadır.
  • Offshore banka işlemlerinin gerçekleştirilmesi kayıt ve fonksiyonel merkezler olmak üzere iki işlemde ortaya sunmaktadır.

Offshore Şirketleri Nerelerde Kurulur?

Offshore Şirketleri Nerelerde Kurulur
Offshore Şirketleri Nerelerde Kurulur

Pasifik ülkeleri sermayeden uzak olmaları ve genel olarak dünya denetiminden uzak bölgelerinde olmalarından  dolayı vergi cenneti olarak anılırlar.

Vergi Cenneti Nedir?

Sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ile birlikte sermayenin ülkeler arasında yer değiştirmesi son derece kolaylaştı ve hızlandı. Bu gelişmenin sonucu olarak bazı ülkeler vergi mükelleflerinin vergiden kaçınmasını kolaylaştıran ve işlemlerin gizlilik içinde yapılmasını sağlayan düzenlemelere giderek uluslararası sermayeyi çekmeye başladılar. Bu ülkelere vergi cenneti offshore merkezleri adı veriliyor bu ülkeler gelen sermayenin depolanmasında ve elde ettiği faiz gelirinden hiç vergi almayarak ya da çok düşük vergi alarak bir çekim merkezi haline geldiler.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Nedir? başlıklı makalemizde Asgari Ödeme Tutarı Nedir?, Hesap Kesim Tarihi Nedir? ve Kredi Kartı Faizleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu