EKONOMİ

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Zorunlu olmayan mal ve hizmetler için maktu ya da hisseli olarak alınan vergi türü olan Özel Tüketim Vergisi nedir? Hangi mallardan alınır ve vergi ne zaman uygulanmaya başlandı? Bugünkü yazımda çokça merak edilen bu soruların yanıtını bulmaya çalışacağım.

Ekonomimizde önemli bir vergi kalem türü olan ÖTV pek çok ürün üzerinden alınmaktadır. Avrupa Birliği uyum süreci ile 2002 yılında 4760 sayılı yasa ile kanunlaşıp hayatımıza girmiştir. Birliğin amacı gelir elde etmekten ziyade sosyal yaşama fayda sağlamaktır. ÖTV, lüks tüketim mallarına, sağlık ve çevreye zararlı mallara uygulanmaktadır. Önceden alınan İstihlal vergisi ile benzerlik göstermektedir. Bu vergiyi ödeyen mükellef sayısı fazla değildir. Hazineye ciddi anlamda getirisi vardır.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Nedir?

Lüks tüketim malları ile insanlara ve çevreye verdiği zararlardan ötürü kullanımı teşvik edilmeyen ürünlerden maktu ya da oransal olarak alınan bir tür tüketim vergisidir. 4760 sayılı kanuna ekli 4 farklı listede bulunan mallar üzerinde bir kez alınan vergi türüdür.

Hangi Ürünlere ÖTV Uygulanır?

Hangi Ürünlere ÖTV Uygulanır
Hangi Ürünlere ÖTV Uygulanır

Aşağıda belirtilen dört mal üzerinden ÖTV alınır. Malların ÖTV hesabı değeri üzerinden yapılır.

  • Çevreye zarar veren akaryakıt ve yağ türevi ürünlerden,
  • Lüks araçlar üzerinden,
  • İnsan sağlığına zarar veren tütün ve alkol ürünleri üzerinden
  • Beyaz eşya, kürk gibi lüks tüketim ürünleri üzerinden ÖTV alınmaktadır.

ÖTV Kimlerden Alınır?

Belirtilen mallardan kayıt ve tescil tabi olmayan imal, inşa veya ithal edenlerden ve bu malları müzayede yoluyla satanlardan,

Belirtilen mallardan kayıt ve tescile tabi olanlar için motorlu araç ticareti yapanlar, kullanmak üzere ithal edenler ya da müzayede ile satanlardan ÖTV alınır.

Özel Tüketim Vergisi İle KDV Arasındaki Farklar Nelerdir?

 ÖTV bir ürünün ithal edilmesinde veya ilk satışında ortaya çıkmaktadır. Katma Değer Vergisi (KDV) ise malın el değiştirmesinde, ikinci el olmasında bile uygulanabilmektedir. ÖTV tek aşaması olan bir vergi türüdür. İlgili mallardan yalnızca bir kez ithalat, imalat ve ya ilk iktisap sırasında alınır. Bu mallar el değiştirirken yeniden ÖTV alınmamaktadır.

ÖTV İstisnası Nedir?

Alınması gereken verginin özel ya da başka durumlar neticesinde alınmamasıdır. 2016 yılında ÖTV Kanunu’na eklenen geçici 7. maddeye göre; dolmuş, taksi, otobüs minibüs, ile şehir içi yolcu taşımacılığı yapan firmalar, kişiler, kamyonet, çekici ve kamyonla ticari yük taşımacılığı yapan firmalar bu istisnadan yararlanabilmektedir. Engelli bireylerde bu ÖTV istisnasından yararlanabilmektedirler.

Bazı özel durumlarda bu kapsamda değerlendirilmektedir. Diplomatik istisnalar, askeri amaçlı istisnalar, ithalat/ihracat istisnaları Türk Hava Kurumu istisnaları, kamu kurum ve kuruluşların istisnaları ve güvenlik kurumlarının aldığı silah istisnaları bulunmaktadır.

ÖTV Nasıl Ödenir?

ÖTV verilen beyanname süresi içerisinde ödenir. Ödeme vergi dairelerinin anlaşma yaptığı bankalar kanalı ile yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Araştırma Görevlisi Maaşları Ne Kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu