BANKALAR

Papara Nedir?

Papara

2013 yılında BDDK’ya bağlı kurulan dijital cüzdan olan papara nedir? Nasıl kullanılır, para transferi nasıl yapılır, kart ücretli midir? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Online işlemler daha kolay ve risk durumu az olduğundan kullanıcılar tarafından çokça tercih edilen uygulamalardan biridir. Bu sistemde hesap açıldıktan sonra yüklenen para ile alış veriş yapılabilmektedir. Kredi kartı özelliği taşımadığı için kartta bulunan limit kadar harcama yapılabilmektedir. Papara sayesinde para gönderme işlemlerinde herhangi bir ücret kesintisi olmamaktadır. Bankalar ve diğer finans kuruluşlarında yaş sınırı 18 iken bu sistemde 13 olarak belirlenmiştir.

Papara Nedir?

13 yaş sınırının bulunduğu 7/24 hizmet imkanı sağlayan, online işlem yapmaya yarayan, para gönderme ve alma işlemlerinde kullanılan hesaptan para çekme hesaba para aktarmaya yarayan online ödeme sistemidir. Aynı zamanda Master Card güvencesi ile hizmet veren tüm dünyada kullanılabilen bütün banka ATM’lerinde işlem yapma imkanı sağlayan karttır.

Online olarak sistemi kullanmak ücretsizdir. Hesaba para gönderim işlemleri ve online olarak hesaptan yapılan ödeme işlemleri de ücretsiz olarak gerçekleşmektedir. Ama bazı işlemlerde ekstra ücret yansımaktadır.

 • ATM’lerden yapılan bakiye sorgulama işlemleri; 0,50 TL.
 • ATM’lerden para çekme işlemleri (300 TL üzerindeki işlemlerde); %2+ 1 TL
 • Yurt dışında para çekme işlemlerinde (500 TL’ye kadar olan işlemlerde) 5 TL
 • Yurt dışında para çekme işlemlerinde (500 TL üzeri işlemlerde) %1 TL

Olarak yansımaktadır.

Papara’ya Nasıl Üye Olunur?

İnternet üzerinden giriş yapılan sayfada hesap açma sekmesinden sonra, istenirse Facebook hesabından devam edilir ya da isterseniz isim, soy isim, cep telefonu, e-posta ve şifre kısmını kullanıcı kendine ait bilgilere göre doldurarak Hesap Aç sekmesine tıklayarak kayıt tamamlanır. Üyelik kabulü için mail ve cep telefonundan kayıt teyit edilmelidir. Ücretsiz başvuru gerçekleşmesi durumunda yaklaşık 7 iş günü içinde kart sahibine teslim edilir ve kart tesliminde kullanıcı sözleşmesi imzalanması gerekmektedir. Daha sonra ise hesaba giriş yapılıp kart tekrar aktif edebilmektedir.

Papara Nasıl Kullanılır?

Bu kart ile rahatlıkla para çekebilir, yatırabilir ve alışveriş yapabilmektedir. Tüm dünyada geçerli olan Papara kart ile POS cihazı olan her yerde alışveriş yapılabilmektedir.

PaPara Hesabından Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Para çekme işlemi bu hesapta bulunan para çek kısmından gerçekleştirilmektedir. Para transfer edilecek kişinin IBAN numarası yazılıp istenilen miktar girildikten sonra havale işlemleri gerçekleştirilir.

Limitleri Nelerdir?

Limitleri Nelerdir
Limitleri Nelerdir

3 farklı limit şekli bulunmaktadır. Müşteri tanındıkça limitleri artar. Onaysız Hesap sahiplerine aylık 750 TL,Onaylı Hesap sahiplerine aylık 50,000 TL,Sözleşmeli Hesap sahiplerine aylık 250,000 TL gönderilebilir.

Komisyon Oranları Nedir?

Hesaptan başka bir hesaba para yollamak ücretsizdir. Atm üzerinden para çekme komisyonu bankadan bankaya değişmektedir, ortalama olarak 100 Türk Lirası çekiminde 8 Türk Lirası komisyon alınmaktadır. Ayrıca Kartla ay içinde işlem yapma durumunda 1 Türk Lirası komisyon alınır.

Papara Avantajları

 • 7/24 işlem yapabilme imkanı.
 • 13 Yaş ve üzeri kişilere kart verme imkanı.
 • Kartla aylık 250.000 Türk Lirası işlem yapabilme olanağı.
 • Temassız ödeme şansı.
 • Kartsız bir şekilde anlaşmalı sitelere ödeme

Papara Dezavantajları

 • Atm üzerinden para çekimlerinde yüksek komisyon alınabilmekte.
 • Atm üzerinden para yükleme işlemleri kullanıcıları zorlamaktadır.

Papara Güvenilir Mi?

Papara sistemi BDDK tarafından tanınmış ve işlem yapılmasına imkan veren bir ödeme sistemi olduğundan güvenilir bir karttır.

 

Bir önceki yazımız olan Batık Kredi Nedir? başlıklı makalemizde Batık Kredi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu