ParaYATIRIM

Para Piyasası Nedir?

Para Piyasası

Parasal piyasaların sunuş ve istekleri doğrultusunda belirlenen piyasalar olan para piyasası nedir? Piyasanın araçları ve bu araçlara müdahale biçimleri hakkında yazmaya çalışacağım.

Devlet ve tüzel kişilerin kısa vadede para piyasalarını borçlanma ve borç verme vasıtası olarak kullandıkları bir yıl elde tuttukları varlıklardır. Para piyasalarındaki fonlar genellikle şirketlere ait nakit, nakde benzer veya nakde çevrilebilen varlıkları finans etmek için kullanılır. Para piyasası kendi içinde örgütlenmiş ve örgütlenmemiş piyasalar olarak düzenlenmiştir. Örgütlemiş sistemler bankalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Örgütlenmemiş sistemler ise bankacılık sistemi dışında kalan sistemlerdir. Bankalar dışında kalan bazı kişi ve kurumlar işletmelere kısa vadeli fon sağlarlar.

Makroekonomiler için para piyasaları; kullanılan ürünlerin vadelerine göre para piyasaları ve sermaye piyasaları olarak değerlendirilir. Para piyasalarının vade süreleri bir yıllık, sermaye piyasalarının ise daha uzun vadelidir. Para piyasaları ve sermaye piyasasında işlem gören yatırım enstrümanları, enstrümanların yapıları, işlem süreleri, getiri oranları ve risk düzeyi farklılık göstermektedir. Ülkemizde bu piyasa 3 ayrı piyasadan oluşmaktadır. Bu piyasaları şöyle sıralayabiliriz; Merkez Bankası Piyasası, Bankalararası Piyasa ve Takasbank Piyasası’dır.

Para Piyasası Nedir?

Ekonomi aracının alt piyasasıdır. Vadesinin kısa olmasından dolayı sermaye piyasasından ayrılmaktadır. Buna göre vadesi 1 yıldan kısa olan fon arz ve talebinin düzenlendiği piyasalara verilen isimdir. Söz konusu piyasalarda el değiştiren paranın yerel para olmaması durumunda ise, para piyasalarının yerine döviz piyasası kullanılmaktadır.  Sermaye piyasalarında kullanılan finans araçları, hisse senetlerini ve tahvilleri de kapsar, fakat para piyasalarında kullanılan araçlar, mevduatları, teminat kredilerini, kabulleri ve döviz faturalarını içerir. Para piyasası, şirketlerin ve hükümetlerin, daha pahalı bir krediye ihtiyaç duymadan veya elinde aşırı fon tutmadan ve fonlar üzerinden faiz kazanma fırsatını da kaçırmadan günlük olarak uygun bir likidite seviyesini korumalarını sağlar.

Para Piyasalarının İşleyişi

Bu piyasalarda ihraç önem arz etmemektedir. Paranın takas edildiği, gerçek piyasa önemli hale gelmektedir. Para piyasaları kısa vadeli oldukları için, kaynak kullanımı piyasası el değiştirdiği için sistem işlerliği sağlanır. İletişim politikası olduğundan borsa olarak kullanılmamaktadır. Her katılımcı sisteme aktif olarak girip çıkabilir.

Para Piyasasının Araçları Nelerdir?

Para Piyasasının Araçları Nelerdir
Para Piyasasının Araçları Nelerdir

1- Hazine Bonoları; Bu bononun amacı piyasalara nakit girdisi sağlamaktır. Hazine bonolarının avantajı kısa vadeli menkul değer taşıması, geri ödeme gibi bir risk olmaması, gelir vergisi bulunmaması, devlet ihalelerinde güvence görevi görmesi gibi hazine bonolarının pek çok kolaylığı bulunmaktadır.

2- Finansman Bonoları; Firma ve işletmelerin kısa dönemli fon ihtiyaçlarını karşılama ihtiyacı taşımaktadır. Hazine bonolarında olduğu gibi finansman bonoları da kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Kuruluşlar farklı alternatiflerde az maliyetli fon elde ederler. Finans bonoları sayesinde bankaların vermek istedikleri krediler kısıtlanmamaktadır. Bu bonolar indirimli şekilde satılmaktadır.

3- Banka Bonoları; Yatırım ve kalkınma bonolarına kaynak sağlamak amacıyla bankaların çıkardıkları bonolardır. Kısa süreli olarak değerlendirilmektedir.

4- Repo; Geri satım alımları için varılan anlaşmalardır. Repo anlaşmaları sayesinde bir menkul değer, belirlenmiş olan vade sonucunda belirli bir fiyattan tekrardan alınabilir.

5- Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler; Ülke genelinde bankalar ve finans kuruluşlarının kullandığı araçlar arasında varlığa dayalı menkul kıymetler bulunur. Bu değerler belirli faiz oranları ve vade süreleri ile ihraç edilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Arbitraj Nedir başlıklı makalemizde Arbitraj Nasıl Yapılır?, Arbitraj Nedir? ve Arbitrajlar Nasıl Ortaya Çıkar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu