EKONOMİ

Parite Nedir?

Parite

Dünkü yazımızda döviz kurları fiyatları belirtilirken alış ve satış fiyatlarının birlikte verildiği durum olan makas nedir sorusuna yanıt bulmaya çalışmıştık. Bugünkü yazımızda ise; Bir ülke para biriminin başka bir ülke para birimine karşı olan oranı parite (eşlem) nedir ve çeşitleri nelerdir. Sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Döviz piyasalarda eş olarak değerlendirilir. Ekonomi piyasalarında parite işlemleri bir para birimini satıp aynı anda başka bir ülke para biriminin satın alınması olarak işlem görür. Finansal piyasalarda en fazla işlem gören EUR/USD’dir. Pariteler ifade edilirken para birimlerinin kısaltmaları kullanılır. Para birimi kısaltmaları da 3 harften oluşur.

Parite Nedir?

Türkçe’de eşitlik anlamına, finans piyasalarında ise; bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi cinsinden değerine denir. Bu kavramın oluşabilmesi için iki para biriminin olması gerekmektedir. Ekonomik piyasalarında döviz ve ülke paraları eşlem halinde işlem görürler. Bu gösterimler, USD/TRY, EUR/USD, USD/JPY gibi gösterimlere sahiptir. Bu 3’lü harfler, para birimlerinin uluslararası kısaltmasıdır.

Pariteler Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizdeki ihracatın büyük bir kısmını Euro para cinsinden, ithalatın çoğunluğunu ise dolar cinsi üzerinden gerçekleştiğinden EUR/USD paritesi ülkemizde en fazla tercih edilen eşlemdir.

  • EUR/USD çiftinin anlamı, Euro’nun Amerikan doları karşısındaki değeridir.
  • EUR = 3, USD = 1 diyecek olursak; EUR/USD’nin değeri 3 dolar olacaktır. Ayrıca 1 Euro = 3 Amerikan doları anlamına da gelir.
  • İlk yazılan para birimi baz (ana) para birimini ifade eder. Yani Euro baz dövizdir. Ayrıca Euro’daki değişime göre alım – satım kararı verilir.
  • İkinci yazılan para birimi ise karşıt para birimini ifade etmektedir. Yani USD karşıt dövizdir. EUR/USD’nin değeri, karşıt döviz cinsindendir. Bu nedenle örneğimize göre 3 dolar değerinde denir.
  • Yapılan işlem sonucunda elde edilen kar veya zarar karşıt döviz cinsinden ifade edilmektedir. Yani EUR/USD ile yapılan bir yatırım işlemi sonucunda elde edilen sonuç USD para birimi cinsinden hesaplanmaktadır.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Parite Çeşitleri Nelerdir
Parite Çeşitleri Nelerdir

Ekonomik piyasalarda pariteler, işlem hacimlerine göre majör, minör ve egzotik pariteler olarak adlandırılır. Majörler en çok işlem gören paritelerdir. Finans piyasalarında alım satım işlemlerinin yaklaşık %80’i majör paritelerde gerçekleşir.

1- Majör Pariteler; İki majör para biriminden oluşan paritelerdir. Majör para birimleri ekonomileri büyük olan ülkelere ait  para birimleridir. Finansal piyasalarda işlem gören 7 adet majör para birimi bulunmaktadır.

2- Minör Pariteler; Bir majör para birimi ve bir minör para biriminden oluşur. Majör paritelere göre daha düşük işlem hacmine sahiptir ve ağırlıklı olarak yerel yatırımcılar tarafından talep görür. Minör para birimleri arasında en çok işlem görenler Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı(ZAR) ve Singapur Doları’dır (SGD).

3- Egzotik Pariteler; Yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.

Parite ile Nasıl Para Kazanılır?

Pariteleri aslında teknik/temel analiz yaparak arbitraj vb gibi işlemler yaparak da para kazanılabilir.

Pariteler Hangi Faktörlerden Etkilenir?

İlk sırada faiz oranları gelir. Bir ülkede faiz oranlarının artması o ülke para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanır. Faiz oranının artması ile ülkeye dışardan döviz ve para akışı sağlanır. Yatırımcıların ülke parasını almasıyla para değer kazanır.

Diğer bir önemli etken ise istikrarlı ekonomi ve ekonomik yapnın devamlılığının olmasıdır. Gelecekle ile olumsuz durumların olmaması dışardan döviz getirisi sağlayacaktır. Bu durumlar ülkenin siyasi gücü ile bağlantılıdır.

Bir önceki yazımız olan Makas (Spread) Nedir? başlıklı makalemizde Değişken Spread  Aralığı, Makas Spread Nedir? ve Sabit Spread Aralığı; hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu