EKONOMİ

PMI Nedir?

PMI

Şirketlerin ve satın alma yöneticileri mal/hizmet satın alma yönelimlerini gösteren PMI nedir, endeksi ve özellikleri nelerdir? Ekonomi programları incelenirken sıklıkla karşılaşılan bu endeks hakkında bilgi vermeye çalışacağım .

Satın Alma Yöneticileri; piyasada toplam ciroların en büyük payını ellerinde bulunduran şirketlerin, rekabet güçlerini korumak için üretim süreci içerisinde ham maddeden, ürünün yapılışına ve tüketiciye ulaşana kadarki kısmı yöneten oldukça önemli bir mesleği icra eden sermaye babalarıdır.

PMI Endeksi Nedir?

Bu endeks, imalat ve hizmet sektörlerinde ekonomik faaliyetleri ölçen ve geleceğe yönelik ekonomik büyüme veya daralma eğilimlerini gösteren öncü göstergelerden biridir. endeks, İngilizce Purchasing Manager’s Index (Satın Alma Müdürleri Endeksi) kelimlerinin baş harflerinden oluşan bir göstergedir. Bu endeks ilk kez 1948 yılında ABD’li bir şirket olan ISM tarafından hesaplandı.

ABD ve sanayisi gelişen ülkeler, önemli göstergeler arasında yer alan PMI endeksi verilerini aylık bazda hesaplayarak yayımlanmaya başlamışlardır. Zamanla gelişmiş ülkeler imalat sektörünün milli gelirdeki payının azalmaya başlaması nedeniyle, ekonominin genel durumunun daha iyi izlenebilmesi amacıyla imalat dışı sektörler için de be endeks verilerini ölçmeye başlanmışlardır. Londra merkezli bir global ekonomik veri kuruluşu olan IHS Markit, 40 ülke ve çeşitli bölgelere ait imalat ve hizmet sektörü bu endeks verilerini yayımlamaktadır. Ayrıca, bazı uluslararası kuruluşlar tarafından Global PMI endeksi de hesaplanmaktadır.

PMI Endeksi Ne İşe Yarar?

Ülkelerin büyüme tahminlerini en iyi şekilde açıklayabilen endekslerden birisidir. Bu endeks aynı zamanda imalat sektörünün faaliyet koşullarını ölçen endeks olarak da nitelendirilmektedir. PMI endeksleri, esas alınan ekonomi ya da sektörün faaliyet koşullarındaki değişimin nicel büyüklüğünü değil, yönünü göstermesi açısından bir eğilim göstergesi özelliği taşımaktadır.

Endeks Nasıl Öçülür?

Endeks Nasıl Öçülür
Endeks Nasıl Öçülür

Endeks 5 ayrı endeksin toplanması ile hesaplanan birleşik bir endeks olma özelliğini taşımaktadır. Bu endeksler;

  • Yeni Siparişler: %30
  • Üretim Seviyeleri: %25
  • İstihdam Durumu: %20
  • Tedarikçi Teslimat Süreleri: %15
  • Mevcut Stok Seviyeleri: %10

Endeks Nasıl Hesaplanır?

Satın alma yöneticileri endeksi, her soruya verilen olası cevaplardan birine bağlı olarak tek bir sayısal sonuçta derlenen birkaç farklı anketten oluşur. Anketlerle ilgili kesin soru ve cevaplar anket sahibine göre değişebilir. Bilinen en yaygın anket sahipleri Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) ve Markit Grubu’dur.

En yaygın cevaplar;
-Gelişme var
-Değişiklik yok
-Bozulma var

Ülkemizde PMI?

Türkiye’de imalat sektörü PMI endeksi 2015 yılından itibaren İstanbul Sanayi Odası (ISO) ve IHS Markit işbirliğiyle hazırlanmakta ve aylık bazda açıklanmaktadır.

Kaynak: https://www.doviz.com/makale/pmi-nedir/162

https://www.bireyselyatirimci.com/pmi-endeksi-nedir/

Bir önceki yazımız olan Doğum Yardımı Nedir? başlıklı makalemizde Doğum Yardımı Başvurusu Nerelere Yapılır?, Doğum Yardımı Kimiler Alabilir? ve İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu