EKONOMİ

Risk İştahı Nedir?

Risk

Dünkü yazımızda; Bugünün fiyatlarıyla hesaplanmış bir iktisadi büyüklüğü baz alınan sabit bir yılın fiyatlarına göre hesaplamak için kullanılan deflatör nedir? ve ekonomi piyasalarına yansımalarından bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise; Finansal piyasalarda olumlu beklentilerin artmasıyla birlikte artan, olumsuz beklentilerle azalan alım yapma isteği olan risk iştahı hakkında yazmaya çalışacağım.

Ekonomik piyasalarda yatırım yapan yatırımcıların risk alma istekleri olarak tanımlanan risk iştahı, Uluslararası piyasaların performansını etkileyen bir faktördür. Belirli bir ülkede başlayan ekonomik sıkıntı ve çalkantılar diğer ülkelere bulaşmasında önemli bir etken olarak gösterilen ve bu terimi ölçme çabaları 2008 tarihinden sonra başlanmıştır.

Ekonomik piyasalarda değişikliklerin olmadığı zamanlarda risk iştahının göstergeleri finansal değişiklikler bakımından önemli bilgiler arz etmektedir. Ürün fiyatlarının ana göstergelerin belirtildiği ederden farklı seyir izleyeceğine neden olacaktır. Bu dönemlerden sonra ani ve sert tedbirlerin olacağına işaret etmektedir.

Risk İştahı Nedir?

İşletmelerin takip ettiği ya da almaya istekli olduğu risk türü ve büyüklüğüne denir. Finansal piyasalarda ekonomik kriz riski veya spekülatif hareketler görüldüğünde risk iştahını azaltır. Kriz belirtisinin ekonomik göstergeler bankacılık sektörüne olumsuz bir biçimde yansıması risk artığını ortaya çıkarır.

Risk iştahı temelde iki ana unsur tarafından etkilenmektedir.

  • Çerçevesi makroekonomik koşullar tarafından çizilen belirsizlik düzeyi
  • Riskten kaçınma tercihi

Finansal çalkantı, ekonomik daralma dönemleri gibi makroekonomik görünümün bozulduğu ve riskten kaçınmanın arttığı durumlarda risk iştahının azalması beklenmektedir.

Finansal varlık fiyatlama modeline (CAPM) göre riskli bir finansal aracı tutmak için risksiz faiz oranı üzerinde talep edilen ek getiri olarak tanımlanan risk primi, varlığın kendi riskliliğinin yanı sıra risk iştahına da bağlıdır.

Risk İştahı’nın Endeksleri

Risk İştahı Endeksleri
Risk İştahının Endeksleri

1- Teorik Çerçeveye Dayanmayan Risk İştahı Endeksleri

Teorik olmayan endeksler arasında yer alan ve aynı zamanda risk iştahı göstergeleri arasında en çok başvurulan endeks olan VIX endeksinin türetiliş amacı, S&P 500 endeksinde farklı vadelerde gerçekleşmesi beklenen oynaklığı yansıtmaktır. Sıklıkla kullanılan bir diğer endeks ise ‘High Yield’ endeksidir. Söz konusu endeks düşük dereceli firmaların ihraç ettiği tahvil getirilerinin bir araya getirilmesi ile elde edilmektedir.

2- Teorik Çerçeveye Dayanan Risk İştahı Endeksleri

Risk iştahını ölçmek için teorik bir çerçeveden hareket eden çalışmalardan ilk olarak değerlendirilecek olanlar opsiyonlar üzerinden türetilenlerdir. Opsiyon fiyatlarının kullanıldığı yöntemlerin en büyük avantajı yüksek frekanslı olarak risk miktarından bağımsız bir şekilde risk iştahı ayrışmasına olanak sağlamalarıdır. Bu sayede piyasada gözlenen fiyat hareketinin temel değerlere ilişkin beklentilerdeki değişimden mi, yoksa risk iştahındaki değişimden mi kaynaklandığı bulunabilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Deflatör Nedir? başlıklı makalemizde DEFLATÖR NEDİR?, Gayri Safi Milli Hasıla Deflatörü Nedir? ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi); hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu