EKONOMİ

Standard and Poor Nedir?

Standard and Poor

S&P 1860 yılında Henry Varnum Poor tarafından kurulmuştur. 150 yılı aşkın faaliyet süresi ile dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşudur. Merkezi Amerika’nın New York şehrinde bulunan uluslararası bir kuruluştur. Dünyada hizmet veren en büyük üç önemli kredi derecelendirme kuruluşundan biridir. Bu kuruluşların amacı ülkelerin ekonomik durumlarını inceleyerek ülkelere not vermektedir. Verilen notlara göre ülkelerin mevcut durumunu diğer ülkelere açıklamaktadır. Standard and Poor; ekonomik haberler, ekonomik veriler açıklandıkça bu ismi sürekli duymaktayız. Ülkemizin ekonomik notundaki değişiklikler, ekonomik notunun yön hareketleri vb. notları açıklayan kuruluş olan S&P hakkında yazmaya çalışacağım.

Standard and Poor Nedir?

Standard and Poor
Standard and Poor

S&P dünya genelinde 26 ofisi ile 150 yılı aşkın süre ile kredi derecelendirmeleri ile, düşünce ve araştırma önderliği ile en güvenilir şekilde piyasa haberlerini bilgi vermektedir. S&P dünyadaki 28 ülkede, uzman analistler, ekonomistler ve yöneticiler ile birlikte kredi faktörlerini etkileyen öğe ve eğilimlerini değerlendirmektedir. Üst düzey yöneticiler tarafından kredi görüşlerini analiz edip kuruluşların durumu ve sektörel konumu hakkında bilgi vermektedir. S&P, Moody’s ve Fitch dünyanın en büyük üç kredi derece derecelendirme kuruluşu arasında yer alıp hizmet vermektedir.

Ülkemizin kredi derecelendirme faaliyetlerinde bulunulması için kurulca kabul edilen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları arasında; S&P Corp. Fitch Ratings Ltd ve Moody’ Investor Inc. Şirketleri bulunmaktadır. Kredi derecelendirilmesi ya da kredi değerlemesi, şirket, şirketler hatta ülkelerin kredi itibarinin belirlenmesidir. Hesaplanırken mali geçmiş, mali varlıklar, cari borçlar ve cari varlıklar göz önünde bulundurulur. Düşük derecelendirme borçlunun borcunun ödenmeme riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durumda faiz oranlarının yüksek tutulması ya da borç taleplerinin reddi sonucunu ortaya çıkarır.

  • Kişisel Kredi Değerlendirilmesi: Kredi geçmişi ve kredi notu kişinin kredi alma durumunu etkiler; Kişilerin kredi durumunu etkileyen faktör;
  1. Kredinin geri ödenebilirliği
  2. Faiz oranı
  3. Kredinin kullanılabilirliği
  4. Tüketim durumu
  5. Mevcut borç durumu
  • Şirketlerin Kredi Derecelendirilmesi: Yatırımcılar için tahvil ve bono gibi kağıtları mali göstergedir.
  1. Standard and Poor: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C  ve D. BBB’nin altındaki tahviller riskli olarak görülür.
  2. Moody’s: AAA, Aa1, Aa2, Aa3, A1, A2, A3 Baa1, Baa2, Baa3, Ba1, Ba2, Ba3, B1, B2, B3, Caa1, Caa2, Caa3, Ca C.
  • Devletlerin Kredi Derecelendirilmesi: Bağımsız bir hukuki dayanağın, ülkelerdeki yatırım ortamlarının risk seviyesini belirtmektedir. Politik riskleri de değerlendirmektedir. Farklı ülkelere yatırım yapacak yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Derecelendirmelerde politik ve ekonomik riskler olarak değerlendirilmektedir. Euromoney tarafından 185 ülkenin yılda iki kez risk analizleri yapılmaktadır. Devletlerin temerrüt riskine veya ihracatçının temerrüt riskine bakılmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Wall Street Nedir? başlıklı makalemizde Kızılderililer ve Köle Ticareti, Wall Street ve Wall Street (Duvar) hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu