EKONOMİ

Stopaj Nedir?

Stopaj

Fransızca ve İngilizce kelimelerden türetilen, dilimize kaynaktan kesme, tekvif anlamlarında kullanılmaktadır. Asıl anlamı vergi kesme sistemidir. Kurumlar ve Gelir Vergisi kazançlarına dair tutarların ilgili mercilere ödenmesi hususunda; kesilen ve ilgili şahıs adına vergi dairelerine yatırılan vergi türüdür. Kanunda belirtilen tutar kadar ödenmektedir. İşletmeler dönem sonunda gelir ve gider hesabını yapar, kar ve zarar durumu tespiti yapılır, kar durumu olduğu takdirde kar üzerinden hesaplanan vergi izlenen yılda devlete beyan edilmektedir. Stopaj vergisi olarak kesinti devlete ödenir.

Stopaj Nedir?

Vergi ödeme şekli olan, işverenlerin veya kurumlar vergisi kazancına ait tutarların, iş yapana ödenmesi sırasında, yasa ile belirlenmiş oranlarda bu tutarın bir kısmının korunarak, iş yapan adına peşin olarak vergi dairesine yatırılması şeklinde gerçekleşen vergi türüdür. Maliyenin vergi tahsilatlarını daha kolay ve garantili bir şekilde gerçekleştirmesinden ötürü ortaya çıkmıştır. Gelirin ortaya çıktığı anda, devlet tarafından kaynağından tahsil edilmektedir.

Tekvif vergisinin amacı; vergilerin tahsilinin daha kolay ve garantili biçimde yapılması sağlanmaktadır. Bu vesile ile, küçük matrahların vergiden kaçırılması önlenmekte, maliye idaresinin ve vergi mükellefinin işlem yükünü azalmaktadır.

Tekvif Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Tekvif Vergisi Ne Zaman Ödenir
Tekvif Vergisi Ne Zaman Ödenir

Vergi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca her yılın başında belirtilen vergi takvimine göre iki eşit taksit olarak ödenebilmektedir. Gelir kapsamında bulunan kira stopaj hesaplamaları her sene mart ayında beyan edilip. Gelir vergisi kapsamındaki kira tekvif vergisi her yılın Mart ve Temmuz aylarında ödenmektedir.

Stopaj Nasıl Hesaplanır ve Oranları Nelerdir?

Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarında maddeler halinde belirtilmektedir. Belirtilen kanunlarda kimlerin hangi koşullarda stopaj vergisi ödemesi gerektiği açıkça belirtilmiştir. Kesintinin brüt ücret üzerinden hesaplandığı unutulmamalıdır.

  • Ücretli çalışanlar için Stopajlarının kesintisi İşverenlerden yapılmaktadır. Artan Oranlı Vergi Dilimleri Uygulanır. Bu oranlar %15, %20, %27 ve %35 olarak değişiklik gösterir.
  • Kira Ödemeleri için tekvif kesintisi Kiracılardan yapılmaktadır.  Oran %20’dir.
  • Serbest meslek erbaplarına yapılan ödemeler için kesinti Hizmet Alanlardan yapılmaktadır. Bu oran ise %20’dir.
  • Çiftçilerde satın alınan zirai ürünler ve hizmetler için yapılan ödemeler için kesinti ürün veya hizmeti alanlardan yapılır. Bu oran ise borsaya tescil ettirilenler de %2, tescil ettirilmeyenler de %4’tür.

Hangi Ödemelerde Stopaj Yapılması Gerekir?

  • Serbest meslek ödemeleri
  • Gider pusulası
  • Personele yapılan ücret ödemesi
  • Kira ödemesi
  • Kar paylarında bu vergi alınmaktadır.

Kira stopajını ödemesi gereken taraf kiracıdır ve stopaj sadece iş yeri kiralamalarında geçerli olup konut kiralamalarında uygulanmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Tahvili Nedir? başlıklı makalemizde Devlet Tahvili, Devlet Tahvili Faiz Oranları ve Devlet Tahvili Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu