EKONOMİ

Swap Nedir?

Önceki yazılarımızda ekonomik krizlerden, değerli madenler ve değerli madenlerin piyasalarda oluşturdu riskler ve beraberinde getirdiği çıkılmaz durumların küresel ölçekteki yansımalarından bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise swap nedir, swap neden yapılır. konularına açıklık getirmeye çalışacağım.

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs pandemisi ile birlikte son zamanlarda en fazla merak edilen konuların başında gelen swap nedir, swap neden tercih edilir?

En basit tanımı ile para mübadelesi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde döviz alım-satım işlemleri adı ile anılan para mübadelelerini vadeli (türev) ve spot işlemler olmak üzere iki grupta toplamak mümkündür. Spot; döviz satım işlemlerinin peşin kur ile yapılan kar kazanma aracı olarak tanımlanmasıdır. Küresel rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisinin ve uluslararası yatırımların önem kazandığı günümüzde mali risk yönetimi önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmaların mali riskten korunmak için kullandıkları tekniklerin en gelişmişi türev ürünleridir. Türev ürünlerden en çok kabul gören swap; riskten korunma ve spekülasyon amacıyla kullanılan bir teknik olarak tanıtılmıştır.

Değiş, tokuş ve takas anlamına gelen swap. Finans piyasalarında ise; iki ülkenin ya da finans kuruluşunun belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir. Dayanak bir varlığın ileri bir tarihte, önceden belirlenmiş bir fiyattan alınıp satılması işlemidir. Farklı faiz türlerine sahip (sabit ve değişken faizli) borçların birbirleri ile değişimi olarak tanımlanır.

Değişim araçları; faiz oranına, hisse senetlerine, döviz kurlarına ve satılacak mal fiyatlarına bağlı olarak işlem görebilir. swaplar, borsada işlem gören emtialar değildir.

Swap Oranları Nedir?

Swap Oranları Nedir
Swap Oranları Nedir

Piyasalarda üç tür takas aracı işlemi bulunmaktadır. Bunlar; para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swaplarıdır.

Para Swap Nedir?

Tarafları anlaştıkları fiyat ve oranlarda belirlenen anamal birimlerini takas etmek amacıyla gerçekleştirdikleri işlemler bütünüdür.

Faiz Swap Nedir?

Belirlenen para üzerinden farklı faiz hesapları üzerinden hesaplanacak faizlerin anlaşan taraflar arasında anlaşılan sürelerde değişimi gerçekleştiren sözleşmelerdir.

Çapraz Döviz Swap Nedir?

Farklı para birimleri ve faiz oranları üzerinden borçlanan taraflar, diğer tarafın anamal ve faiz oranlarını taahhüt ettiği zamanda ödemesi ile anlaşılan sözleşmedir.

Swap Oranı Nedir? Alıcının kısa vadeli piyasalar karşısında talep ettiği orandır.

Swap İşlemlerinin Tercih Sebebi?

  • Yatırımcıları beklentileri veya geri ödemelerinde beklenmeyen değişimler.
  • Mevcut yeni veya diğer seçeneklerde maddi durumlarda fayda olanaklarının artması,
  • Değişken faiz kredileri karşısında korunmak veya risklerin azaltma durumu olabilir,
  • Yaşanan esneklikler karşısında belirli bir amaca hizmete karşı takas ihtimallerini artırır.

 

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs Salgının Petrol Fiyatlarına Etkisi başlıklı makalemizde Koronavirüs Salgını İle Birlikte Neler Yaşandı?, Koronavirüs Salgının Petrol Fiyatlarına Etkisi ve Petrol Fiyatlarının Ülke Ekonomilerine Etkisi ve Koronavirüs hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu