Uncategorized

Temettü Nedir?

Temettü

Dünkü yazımızda: Ekonomi piyasalarında ve günlük yaşamdaki farklı alanlarda karşımıza çıkan; yatırımcılar ve ekonominin tabiatını anlamak için çok önemli bir kavram olan nominal değer (İtibari) nedir? Sorusuna yanıt bulmaya çalışmıştık. Bugünkü yazımızda ise; Herhangi bir işletmede ortakların dönem içerisinde elde ettiği kardan pay alma hakkı olan temettü (Kar Payı) nedir ve nasıl alınır? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Kar payı, şirketlere ait hisse senetlerinin şirkete ortak olan yatırımcılara sağladığı haklardan birisidir. Belirtilen haklara sahip olan yatırımcılar kendi hisselerine düşen kardan pay alırlar. Ortakların kar alma payları ödenen anamal içerisindeki hisse oranına göre belirlenir. Şirketin ortaklarına ödeyeceği kar payları, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir. Elde edilen toplam karlardan; diğer giderler ve vergi oranları düşürüldükten sonra kalan kar oranının %20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcıya kar dağıtımı yapılır. Bu karar oranları şirketleri temettü dağıtmaya ya da bedelsiz sermaye artırımına yönlendirmektedir. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartları yoktur ve bu tamamen şirketin politikası ile ilgilidir.

Temettü Nedir?

Bir işletmenin elde ettiği dönemlik kar miktarından nakit ya da hisse senedi olarak şirket ortaklarına pay vermesidir. Temettü, ya nakit ya da hisse senedi olarak dağıtılabilir. Hisse senedi olarak dağıtılmasında, bedelsiz sermaye artırımına dahil edilerek, karşılığında yeni pay senedi verilir. Temettünün dağıtılması işlemi 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; nakit, hisse senedi ve bu ikisinin karışımı şeklindedir. Yani bir kısmı nakit, diğer kısmı hisse senedi olarak dağıtılabilir.

Bedelsiz sermaye artırımına giden şirketlerde temettüyü hisse senedi olarak dağıtılır. Şirketin piyasa değeri üzerinden yatırımcılara hisse dağıtımı olur. Ödemeler genellikle mayıs ayının sonunda yapılır.

Temettüler Nasıl Alınır?

Kar payı almak veya buna hak kazanmak için bireyin şirkete ait hisse senedi sahibi olması gerekmektedir. Böylece elde edilen bu hissedarlık hakkı sayesinde, ilgili şirketin temettü dağıtma gününde ödeme alınabilir. Şirketin temettü dağıtımından bir gün önce alınsa dahi hisse senedi; bireylerin temettü hakkından yararlanmasını mümkün kılan bir yatırım aracıdır. Aynı şekilde halka açık şirketlerin sermaye artırımlarından faydalanabilmek için de aynı koşullar gereklidir. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartları yoktur ve bu tamamen şirketin politikası ile ilgilidir.

Kar Payı Dağıtımı Nedir?

Temettü Dağıtımı Nedir
Temettü Dağıtımı Nedir

Bir şirketin yıllık net dönem karından vergiler ve diğer ödemelerin çıkarılması neticesinde elde kalan miktarın en az %20’sine tekabül eden kısmın şirket hissedarları arasında bölüştürülmesidir. Bedelsiz sermaye artırımına giden şirketler, kâr paylarını hisse senedi şeklinde dağıtırlar. Bu durumda, kâr payı miktarı eklenerek şirketin piyasa değeri üzerinden hissedarlara hisse senetleri dağıtılır.

Temettü Dağıtımı Sonrası Hisse Senedi Fiyatı Ne Olur?

Temettü sonrasında en çok merak edilen konulardan birisi de hisse senedi fiyatına nasıl bir etki olacağıdır. Bir şirket kar payı dağıttıktan sonra hisse fiyatı aynı oranda düşmektedir. Yani hisseler değer kaybetmektedir. Ama kar payı dağıtımı, yatırımcıya güven verdiği için bu tam olarak bir değer kaybı olarak görülmemektedir. Yatırımcılar aldıkları temettü ödemeleri sonrası aynı şirkete ait hisse senetlerini tekrar almak isteyebilirler. Böyle bir durumda şirkete ait hisse senedi fiyatları tekrar yükselebilir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu