EKONOMİ

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Tüketici Güven Endeksi

Belirli bir ülkede yaşayan vatandaşların; ülke ekonomisinin mevcut durumuna karşı gelecekte nasıl bir ivme kazanıp kaybedeceği ile ilgili beklentilerini içeren tüketici güven endeksi nedir?  Endeks nasıl hesaplanır. Ekonomi piyasalarını yorumlar ve adlandırırken bu çerçevede bazı kavramlar, endeksler ve farklı göstergelerle karşılaşırız. Bugünkü yazımızda bu kavramlardan biri olan endeksten bahsetmeye çalışacağım.

Belirtilen bu endeks sayesinde ekonominin geleceğine dair nasıl bir beklentinin olması gerektiği, beklentilerin ekonomiye hangi yönde etki edeceği gibi bazı temel faktörler ile karşılaşırız. Ülkesinin para birimine güvenmeyen vatandaşlar ülke para biriminin değer kaybı ihtimaline karşı döviz ve değerli madenleri alıp satar. Bu ticaret sayesinde dövize olan talep artar.

Ülkeler için tüketici güven endeksi çok önem arz etmektedir. Ülkede yaşayan vatandaşlar kadar ülkede yaşayan siyasilerde bu endeksi takip eder. Ülke ekonomisinin istikrarı ve stratejisi için önem teşkil eder. Bu  endeksin analizleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ölçülür, düzenli aralıklarla yayınlanır.

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Ülke genelinde rast gele hanelerin seçilmesi ile aileyi temsil eden kişinin mali durumunu, mevcut ekonomik durum hakkında görüş ve gelecek beklentileri belirlenerek hesaplanan endekstir. Yapılan bu araştırmalar neticesinde kişilerin geleceğe dair tasarruf ve harcama beklentileri ortaya çıkmaktadır. Bu anketler her ayın ilk 15 gününde yapılıp, ilgili ayın sonunda açıklanmaktadır. Yakın gelecekteki para politikalarının tahmini ve temel analizde kullanılan tüm yöntemler aslında bu endeks sonucu ile benzerlik gösterir. Bu endeks yakın gelecek ile ilgilidir.

Tüketici Güven Endeksinin Hesaplanması

Tüketici Güven Endeksinin Hesaplanması
Tüketici Güven Endeksinin Hesaplanması

Bu endeks hesaplanırken AB kriterleri göz önünde bulundurulur. Bu yüzden kişilerin ekonomik durumu, ülkenin ekonomik durumu ve tasarruf eğiliminin dahil edildiği bir hesaplama sonrasında ölçüm yapılır. Bağımsız anketler neticesinde sonuçlar belirlenir. Sorulan sorulara verilen yanıtlar pozitif ya da negatif eğimli olmak üzere ikiye ayrılır, pozitif yanıt verenlerin yüzdesinden negatif yanıt verenlerin yüzdesi çıkarılır daha sonra üzerine 100 eklenir ve çıkan sonucun aritmetik ortalaması alınarak tüketici güven endeksi hesaplanmış olur.

Tüketici güven endeksi sıkça 0 ile 200 arasında bir değer alır. 100 puan nötr sayılır ve 100’ün üzerindeki bir puan olumlu, 100’ün altındaki bir puanla olumsuz bir durumun mevcut olduğunu gösterir. Dolayısıyla 100 puanın üzerinde ya da altında kalan bir tüketici endeksi değeri neticesinde ekonominin geleceğine ilişkin nasıl bir beklenti içerisinde olması gerektiği sonucu çıkmaktadır.

Tüketici Güven Endeksi Kategorileri

1- Kişisel Mali Durum; Ankete katılan tüketicilerin mevcut bir yıllık gelirleri, gelecek bir yıllık dönemde hane geliri beklentisi ve gelecek 3 aylık sürede borç kullanıp kullanmayacağı değerlendirilir.

2- Genel Ekonomi; Tüketicinin 1 yıllık ülke ekonomisinin değerlendirilmesi beklentisi, tüketim harcamaları, işsizlik beklentisi, tüketici fiyatları değişikliği ve tasarruf eğilimi beklentisi aynı dönem ücretlerin değişim beklentileri ölçülmektedir.

3- Harcama ve Tasarruf Eğilimi; Tüketicinin bir yıllık dönemde dayanıklı tüketim malları alma eğilimi, otomobil, konut alma ya da yaptırma ve bu dönemdeki tasarruf eğilimleri ölçülürken son üç aylık dönemde dayanıklı tüketim malları eğilimi de ölçülmektedir.

Tüketici Güven Endeksi Verileri Neleri Etkiler?

Tüketici Güven Endeksi Verileri Neleri Etkiler
Tüketici Güven Endeksi Verileri Neleri Etkiler

Bu endeks, iç talep ve ekonomik büyümeye ilişkin en önemli göstergelerdendir. Endeks değeri 100’ün altında kaldığı zaman ekonomide büyüme beklentisinin zayıfladığı anlaşıldığında, tüketicilerin harcama eğiliminde yavaşlama olacağı tahmin edilir. Dolayısıyla para politikaları tüketici harcamalarını artırmaya yönelik uygulamalar geliştirir. Tüketici Güven Endeksi 100 eşiğinin üzerine çıktığında ise tasarruf politikaları devreye girer. İşte tüm bu hareketlenmeler forex yatırımcısı için büyük anlam ifade eder. Temel ve teknik analizlerde ülke ekonomisi incelenirken Tüketici Güven Endeksi geleceğe dair fiyat dalgalanmalarında ne gibi şeyler yaşanacağını kolaylıkla analiz edebilir. Endeks verilerindeki pozitif artış ait olduğu ülkenin para birimini olumlu yönde etkilemektedir.

Tüketici Güven Endeksinin Çeşitleri

Kürsel Piyasalarda en fazla takip edilen endeksler;

  • Michigan Üniversitesi
  • Conference Board endeksleridir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Oranı Nedir? başlıklı makalemizde Dünyada İşsizlik Oranı En Düşük Olan Ülkeler, İşsizlik Oran Formülleri ve İşsizlik Oranı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu