EKONOMİ

Ülkelerin Para Birimleri Hangileridir?

Ülkelerin Para Birimleri

Devletler tarafından bastırılan, mal ve hizmetleri satın almak için kullanılan değerli maden ve kağıt satım aracına para denir. Para birimlerinin kısaltmaları bulunmaktadır. Para birimleri 4217 sayılı standartlara göre belirlenmektedir. İlk iki harfi ülke kodu üçüncü harfi ise para birimlerinin ismini tanımlar. Paralara ait 3 basamaklı para kodu bulunmaktadır. Latin alfabesi kullanılmayan ülkelerde sayısal kod kullanılmaktadır. Alfabetik kodlar para birimi ismini tanımlar üç harften oluşmaktadır.

Herkes tarafından kabul edilen değişim aracıdır. Paralar toplumların değer ölçüleridir. Ülkelerin değer araçları farklıdır. Para aynı zamanda değişim ve tasarruf aracı olarak da kullanılmaktadır.

Paraların Özellikleri ve Para Birimleri

  • Taşınabilir Özellikte Olması; Kullanımı, takas işlemleri açısından hacmi ve ağırlığını uygun olması gerekmektedir.
  • Bölünebilir Olması; İstenilen miktarlardaki ödemelerin yapılabilmesi için bölünebilirliğinin ve dönüşümünün olmasının gerekmektedir.
  • Dayanıklılık: Dış etkenlere karşı dayanaklı olmalıdır.
  • Kabul Görmeli: Ülke para biriminin diğer ülkelerde kabul görmesi ve kullanılması gerekmektedir.

Paranın İşlevleri Nelerdir?

  • Değişim Aracıdır: Mal ve hizmetlerin takasında değişim aracı olarak kullanılmaktadır.
  • Ortak Değer Birimidir: Mal ve hizmetin takasında değerinin olması gerekmektedir. Fiyatların sembol aracı paradır. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde para birimleri değer kaybetmektedir.
  • Tasarruf ve Borçlanma Aracıdır: Hayatın devamlılığı ve ihtiyaçların karşılanmasında kullanılır. Nakdin fazlası tasarruf olarak değerlendirilmektedir. Üretim ve tüketimin fazlalığı ekonomiyi canlandırmaktadır.
  • Ekonomik Politika Aracıdır: Devletlerin büyümelerinin istikrarlı bir şekilde olması için para ile ilgili kararlar almaktadır. Ülkedeki para ile ilgili alınan karar ve yapılan uygulamalara para politikası denir. Her ülke zaman zaman bu politikalara başvurur.

 Para Çeşitleri Nelerdir?

 Para Çeşitleri Nelerdir
Para Çeşitleri Nelerdir
  • Mal Para: Değişim aracı olarak kullanılan paralardır.
  • Temsili Paralar: Kıymetli madenlere çevrilen paralardır. Günümüzde en fazla kullanılan para birimdir. Kendi içinde altıya ayrılır.

1- Altın ve gümüş 2- Banknot, 3- Kağıt Para, 4- Madeni Paralar, 5- Kaydi Para, 6- Para yerine kullanılan değerler.

Para Birimleri Hangileridir?

Her ülkenin ya da birliğin kendine ait bir para birimi bulunmaktadır. Dünya üzerinde 200 den fazla para birimi bulunmaktadır. En fazla tanınan kullanılan uluslararası ticarette kabul gören para birimi dolardır. Avrupa Birliğinin para birimi ise Euro’dur. Sterlin, Frank, Lira, Dinar, Yen, Riyal, Yuan, Pezo, Ruble, Kron, Manat ve Won en çok kullanılan para birimleridir.

Avrupa birliğinin kullandığı para birimi Euro’dur. Uluslararası kodu EUR’dur. Sembolü €’dir. Euro kullanan ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Letonya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan kullanıyor.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan Andorra, Monako, San Marino, Vatikan, Karadağ, Kosova da euro para birimini kullanmaktadır.

Sterlin, İngiltere ve Kuzey İrlanda tarafından kullanılmakta. Uluslararası kodu GBP, sembolü £’dir.

Yen Japonya’nın resmi para birimidir. Uluslararası kodu Yen, sembolü ¥’dir.

Kanada, kendi dolarını resmi para olarak kullanıyor. Uluslararası kodu CAD, sembolü C$’dır.

Fransa, Avrupa Birliği’ne dahil olmadan önce para birimi olarak frankı kullanıyordu. Halihazırda bu para birimini 14 Afrika ülkesi (Cibuti, Kongo, Ekvator Ginesi, Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gabon, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Çad gibi ülkeler) kullanıyor.

İsviçre de resmi para birimi olarak frank kullanıyor. Uluslararası kodu CHF, sembolü SFr’dır.

Lira, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi parasıdır. Uluslararası kodu TRY, sembolü TL’dir. Suriye de resmi para birimi olarak lirayı kullanıyor. Suriye poundu olarak adlandırılan paranın Uluslararası kodu SYP, sembolü £’dir.

Avusturalya Doları (AUD), Kanada Doları (CAD), Yeni Zelanda Doları (NZD), Japon Yeni (JPY), İsviçre Frangı (CHF), İngiliz Sterlini (GBP), para birimleri kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Piyasaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Birincil Piyasalar, Hisse Senedi Piyasaları ve İkincil Piyasada Fiyat Oluşumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu