EKONOMİ

Vade Primi Nedir?

Vade Primi

Ekonomik kavramlar ve bu kavramların finansal piyasalara yansımalarına değinmeye ve bu kavramların etkilerine devam etmeye çalışacağım. Dünkü yazımızda; Finansal piyasalarda olumlu beklentilerin artmasıyla birlikte artan, olumsuz beklentilerle azalan alım yapma isteği olan risk iştahı hakkında yazmıştım. Bugünkü yazımda ise; Yatırımcıların tercihten kaçındığı süreyi içeren yatırımlar için ödenecek prim olan vade primi nedir? sorusuna yanıt bulmaya çalışacağım.

Yatırım araçlarının vadesi arttıkça vade primleri de artmaktadır. Uzun vadeli iş ve işlemler belirsizlikleri artıran bir faktördür. Vade süresi uzadıkça piyasa koşullarının değişme ihtimali artmaktadır. Vade süreleri uzadıkça faiz oranları da buna paralel olarak artış göstermektedir. Uzun vadeli borcun yatırım faizi daha kısa vadeli olana göre yüksektir.

Vade Primi Nedir?

Yatırımcıların tercihten kaçındığı süreyi içeren yatırımlar için ödenecek prime denir.

Reel Risksiz Faiz Oranı

Reel Risksiz Faiz Oranı
Reel Risksiz Faiz Oranı

Paranın hiç riske edilmeden getireceği faiz oranıdır. Risksiz faiz oranları için yüksek derecelendirme notuna sahip, gelişmiş ekonomilerin devletlere ait iç borçlanma tahvil, bono vb. faizleri kaynak olarak alınmaktadır. Risksiz faiz oranı risk içermez olarak görünmektedir. En güvenilir yatırımların bile azda olsa risk taşıdıkları unutulmamalıdır.

Beklenen Enflasyon Oranı

Enflasyon fiyatlar genel düzeyindeki artış olarak bilinmektedir. Artışlar paranın alım gücünün düşmesi demektir. enflasyon oranının artmasının beklenmesi veya spekülatif söylentiler paranın gelecekte daha az değerli olduğunu gösterir. Para değer kaybettikçe aradaki fark faiz oranlarına yansıyacaktır. Faiz oranını değiştiren başka bir etkende beklenen enflasyon oranıdır.

Vade Riski Primi

Uzun vadeli belirsizlikleri artıran bir faktördür. Vade süresi arttıkça piyasa koşullarının değişmesi olasıdır. Artan vadeler neticesinde faizlerde artar. Uzun ödemeli borçların veya yatırımın faizi daha kısa vadeli olanlara göre yüksektir.

Temerrüt Riski Primi

Temerrüt riski kişiler ya da kurumların borçlarını zamanında geri ödeyemeyecek duruma geldiği risktir. Geri ödeme yeteneği düşük olan kişi ya da firmalara verilen kredi faiz oranları daha yüksektir. Bu durumlar ülkeler içinde geçerlidir. Riski yüksek olan ülkelere ait tahvillerin faiz oranları yüksek olur.

Likidite Riski Primleri

Likidite eldeki nakde dönüştürülme ihtimali olan değerlerdir. Likiditesi yüksek varlıkların nakde çevrilmesi daha hızlı olur.

Bir önceki yazımız olan Risk İştahı Nedir? başlıklı makalemizde Risk İştahı Nedir?, Risk İştahı'nın Endeksleri ve Teorik Çerçeveye Dayanan Risk İştahı Endeksleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu