EKONOMİ

Volatilite Nedir?

Yazılarımızda ekonomik kavramlar ve ekonomiye müdahale araçlarına değinmeye çalışmaktayız. Ekonomi kavramı çok geniş alanlara hitap ettiğinde ve çok geniş kitleleri etkilediğinden beraberinde farklı kavram ve durumları ortaya çıkarmaktadır. Bugünkü yazımızda Volatilite nedir ve yatırım için gerekli mi kavramları üzerinde durmaya çalışacağız.

Finansal ürünlerin risk ölçümler bazen, belirli zaman dilimlerinde fiyat aralık ve değişimlerinin, standart sapma ölçümleri ile gerçekleştirilir. Volatilite, fiyatlardaki değişimin hangi sıklıkla gerçekleştiğini finans ürünlerinin fiyat değişikliği arasındaki farkın değerini ölçer. Volatilitesi yüksek olan finansal ürünün riskinin yüksek, volatilitesi düşük olan finansal aracın ise risk düzeyinin düşük olduğu göze çarpmaktadır. aşağı yada yukarı, her iki yöne de değişimleri ölçer. Bazen bir sayı bazen ise yüzdelik bir oran olarak volatilite değer ölçümü yapılabilir.

VOLATİLİTE NEDİR?

Finans piyasalarında belirli bir ürünün belirli bir zaman içerisinde fiyatında yaşanan dalgalanmadır. Genellikle standart sapma ile ölçülmektedir. Opsiyon prim hesaplamalarında kullanılan kavramdır. Sözlük anlamı dalgalanmadır. Gerçekleşen fiyatların, ortalama fiyattan ne kadar uzaklaştığını ölçen volatilite kavramına Dalgalanma Seviyesi’de denilebilir.

Standart sapmanın büyük olduğu durumda ürünün volatilitesi yüksek veya ürün volatildirdir denir. Volatilitenin yüksek olduğu durumlarda ürünün fiyatı büyük oranlarda değişiklik gösteriyor demektir, ki bu o dönemde birşeylerin hızla değiştiğinin bir göstergesidir. Genellikle belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur. Belirsizliğin olduğu dönemlerde ürünün alım ve satım aralığının hesaplamalarında hesaba katılan önemli bir faktördür. Standart sapmanın küçük veya stabil olduğu durumlarda volatile’den pek bahsedilmez. Bu durumlar ekonomide o dönemdeki faktörlere bağlı olarak, o anda bir dengenin olduğunun ve henüz bir belirsizliğin olmadığının göstergelerinden birisidir.

VOLATİLİTE YATIRIMDA NELER SAĞLAR?

Volatillite Yatırımda Neler Sağlar
Volatillite Yatırımda Neler Sağlar
 • Ürünün risk oranını hesaplayarak yatırımcının daha doğru bir yatırım yapmasına yardımcı olur.
 • Yeni yatırımcılara düşük risklerle kazanç elde etme imkanı sağlar.
 • Yatırımcıların yatırım yaparken zaman kazanmasına yardımcı olur.
 • Yatırım hakkında pek bilgisi olmayan kişileri doğru şekilde yatırım yapmaya yönlendirir.
 • Yatırım işleminde yaşanabilecek kazanç kaybını en aza indirmeye ve çoğu zamanda bu kaybı engellemeye yardımcı olur.

YÜKSEK VOLATİLİTE ETKİLERİ? 

Herhangi bir malın alım-satımında malın fiyatında oluşan dalgalanmaların alıcı-satıcı (yahut arz-talep) dengesinden ortaya çıkması gayet doğaldır.

 • Piyasalarda arz talep dengesi  yerini dengesizliğe bırakmıştır.
 • Piyasalardaki dengesizlik durumunda yeni bir denge arayışına girilmiştir.
 • Piyasadaki işlemleri yapıcılar büyük işlemler yapmakta ve arada kalan küçük yatırımcılar yok olmaktadır.
 • Dev dalgaların arasında işlem sayısı açısından işlem hacmi düşmüş, işlem tutarları açısından ise miktarlar artmıştır.
 • Piyasa sert bir dönüşümden geçmektedir ve dönüşümün hangi tarafa evrileceğini edilememektedir.
 • Alıcılar ile satıcılar çatışma halindedir.
 • Piyasanın yönü dalgalar durulana kadar belirsizdir.

VIX İNDEKSİ NEDİR?

Korku endeksi olarak tanımlanır. Volatilite, piyasalarda korku ve endişenin arttığı zamanlarda yükselir. Endeks, oynaklığın arttığı dönemlerde yükselir. Belirsizlik azalıp, iyimserlik arttıkça endeks düşer.

Volatilite İndikatörleri

Yatırımcı volatiliteyi takip etmek için farkı göstergeler kullanmaktadır. Fiyat değişimlerini gösteren kanallar izlenmektedir. Yatırımcıların en çok kullandıkları volatilite indikatörler:

 • VIX endeksi,
 • Bollinger bantları,
 • Envelope zarfları,
 • Average true range (Ortalama gerçek aralık-ATR)
 • Fiyat oynaklığını ölçen standart sapma.

 

Bir önceki yazımız olan Resesyon Nedir? başlıklı makalemizde Resesyon Nasıl Oluşur?, Resesyon Nedir? ve Resesyonu Etkileyen Makro Ekonomik Değerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu