EKONOMİ

Wall Street Nedir?

Wall Street

Amerikan para piyasası, New York Borsa merkezi olarak tanımlanmaktadır.  Broadway ile South Street arasında uzanan 1,6 km’lik bölgeye verilen finans bölgesidir. Finans bölgesi içerisinde sekiz bölgeyi kapsamaktadır. Wall Street Amerika’nın önemli iki borsasını bünyesinde barındırmaktadır. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) ve NASDAQ. Herkes tarafından bilinen ismi Wall Streettir.

Hem ABD hemde dünyanın finans merkezi konumundadır. Hem geleneksel hemde moderniteyi temsil eder. NYSE geleneksel tarzda borsa işlemleri yaparken, NASDAQ ise otomatik ve online ticaretin belirlenen saatler içerisinde yapıldığı dijital borsadır. En büyük borsa şirketleri de bu bölgede yer almaktadır. Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi piyasanın büyük borsa şirketleri de buna dahildir. Bu bölgede yaklaşık 300 bin kişi istihdam edilmektedir. Ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde en büyük çöküşler bu bölgede meydana gelmektedir. Banka şubeleri, tröstler ve sigorta şirketleri gibi kuruluşlarla dolu bir mali merkez durumundadır.

Wall Street (Duvar), Kızılderililer ve Köle Ticareti
Wall Street (Duvar), Kızılderililer ve Köle Ticareti

 

Hollandalı göçmenler tarafından kurulan bölgenin ilk ismi New Amsterdam’dı. 1652 yılında İngilizlerin saldırılarına karşı New Amsterdam’da bir duvar (İngilizce’de wall) inşa ettirdi.  Duvarın 1699’da yıkılmasından sonra açılan sokağa Wall Street adı verildi.

Tarihine bakıldığında asıl isminin duvar olduğu görülmektedir. İlk dönemlerde Amerikan’ın yerlileri olarak bilinen Kızıldereliler tarafından korunma ve savunma amaçlı yapılan duvarlardan esinlendiği bilinmektedir. Zamanla bu bölge insanların ticaretlerini yaptığı; o döneme ait hisse senedi, bonolarının değiş tokuş yapıldığı yer haline gelmiştir. Zamanında kölelerde bu bölgede alınıp satılmaktaymış.

1817’de Wall Streette faaliyete geçen ve hala aynı yerde bulunan New York Borsası (NYSE) Wall Streetin ABD sermaye piyasalarıyla özdeşleştirilmesine yol açtı. 1. Dünya savaşından  sonra New York’un dünyanın finans merkezi haline gelmesiyle, finans sektörünün dev şirketlerinin merkezleri Wall Street ve çevresinde toplandı.    Wall Street, halen New York Hisse Senetleri Borsası (NYSE); Amerikan Hisse Senetleri Borsası (AMEX), ve dünyanın sayılı finans kuruluşları; bankalar, brokerlik şirketleri ve yatırım bankalarının şirket merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Citigroup da başka bir önemli Wall Street sakini. Çok uluslu bir yatırım bankacılığı firması olan bu şirket kredi kartı sektöründe büyük bir pay sahibi olmakla beraber varlık yönetimi, özel sermaye işleri ve finans analizi hizmetleri veriyor. Şirket 204 yıllık geçmişiyle finans dünyasının en eski şirketlerinden biri konumunda yer alıyor. Wal Street’deki diğer büyük isimlerden bazıları ise Deutsche Bank, Barclay’s Capital ve Credit Suisse.

Bir önceki yazımız olan Varant Nedir? başlıklı makalemizde Çeşitlerine Göre Varantlar Nelerdir?, Varan Özellikleri Nelerdir? ve Varant Avantajları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu