BANKALAR

Yeni Nesil Bankacılık (Neobank) Nedir?

Yeni Nesil Bankacılık

2007 yılının son çeyreğinde yaşanan ekonomik krizle birlikte bankacılık sisteminde yapılan düzenlemeler ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte sektör tamamen değişmiştir. Değişimlerle birlikte bankacılık anlayışı yeni bir boyuta evrilmiştir. Yeni nesil bankacılık (Neobank) olarak isimlendirilen sektör son yıllarda ivme kazanmıştır. İnternet üzerinden hizmet verilme başlanmıştır. Gelişen teknoloji dijitalleşme ve yeni dijital ortamların oluşmasını sağlamıştır. Bugünkü yazımda Neobank hakkında yazmaya çalışacağım.

Hizmet sürelerinin tamamı mobil uygulamalar veya dijital ortamlarda müşterilerine hizmet veren yeni tür bankacılıktır. Kullanıcının banka ya da banka çalışanları ile temas kurmadan işlemlerinin tamamını dijital kanalar üzerinden halleder. Fiziksel şubeler değil dijital yollar kullanılmaktadır.

Yeni Nesil Bankacılık (Neobank) Nedir?

En son teknolojileri kullanan bankalar olarak bilinmektedir. Geleneksel bankalar ile rekabet edebilirliği sağlamak amacıyla kurulan teknoloji ve dijital kanalları kullanan müşterinin hizmetlerini aracı kullanmadan ifa ettiği bankacılık sistemdir. Neobanklar bulundukları ülkelerin kanunlarına tabii ve bankacılık düzenleme hükümleri çerçevesinde işlem yapmakta ve yapmak zorundadır. Özel imkanlar, iyi hizmet ve kolay uygulamalar ile müşterilerine hizmet sağlamaktadır.

Yeni Nesil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Yeni Nesil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?
Yeni Nesil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

1- Müşteriye Talep Yoğunluğu: Standart ve bağlı müşterileri kitlesi bulunmamaktadır. Müşteri toplamak ve müşteri kitlesi oluşturmak için özel ve farklı alternatifler sunulmaktadır. Kredilerde düşük fiyat olanakları ve hızlı hizmet avantajı sağlamaktadır.

2- Teknoloji ve İletişim Kolaylığı: Mevcut ve geleneksel bankaların teknolojiye uyumlarının yavaş olması hizmetlerinde aksamların yaşanması müşteri kitlesi tarafından karşılaşılan en büyük problemlerdendir. Neobanklar da Teknoloji ve iletişimde sınırsız hizmet ve kolay hizmet sağlamaktadır.

3- Akılcı Hizmet:  Geleneksel bankalarda yazışmalar, sıra bekleme gibi aksaklıklar hizmet ve müşteri memnuniyetini aksatmaktadır.

  • Kredi masrafları düşüktür.
  • Müşterilerin banka hizmetlerine ulaşabilirliği kolaydır.
  • Hesabın kontrol altında tutulması kolaydır.

Yeni Nesil Bankacılığın Dezavantajları Nelerdir?

1- Fiziksel Şube ve Yapılarının olmayışı: Şubeleri bulunmadığından birebir iletişim sağlanacak çalışan bulunmamaktadır.

2- Uzmanlaşma Sağlanmamıştır: Geleneksel bankada ipotek, cari hesap, kredi kartı, kredi ve tasarruf hesapları gibi bir çok hizmetler alınabilmektedir. Fakat bu bankalar için  belirtilen hizmetler geçerli değildir. Ürün yelpazeleri dardır, çoğu sınırlı sayıda hizmet sunmaktadır.

3- Nakit Sıkıntısı Yaşanmaktadır: Banka şubeleri bulunmadığından nakit ihtiyaçlarının karşılanması sorun olmaktadır.

  • Kredi faiz oranları yüksektir.

Yeni Nesil Bankacılık Faaliyetleri

Hizmet ve ürün çeşitlerindeki artış müşteri kitlesini genişletmiştir. Uluslararası pazarlarda rekabet şansını artırmıştır. Daha sağlam ve güçlü piyasalarda işlem yapma olanağı sağlanmıştır. Tüm bankaların küresel piyasalarda tanınması sağlanmıştır. Banka ve müşterilerin hızlı bir şekilde kaynak bulunması avantajı olmuştur. Bankların kendilerini geliştirmesi kolay olmuştur. Teknoloji, hız, esneklik, güven ve müşteri odaklı hizmetler yeni nesil bankaları avantajlı hale getirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Bankacılık (Katılım Bankacılığı) Sistemi Nedir? başlıklı makalemizde Faizsiz Bankacılık Sistemi İşleyişi Nasıldır?, Faizsiz Bankacılık Sistemi Nedir? ve Faizsiz Bankacılık Ürünleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu