BANKALAR

Ziraat Bankası Kimin?

Ziraat Bankası

Türkiye’de bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların çoğu özel işletmeciler tarafından işletilmektedir. Bazı bankalar ise; devlet ve özel teşebbüsler tarafından işletilip faaliyetlerine devam etmektedir. En çok merak edilen araştırılan konuların başında ziraat bankası kime ait? Sorusu gelmektedir. Bugünkü yazımızda bu bankanın kuruluşu ve hizmetleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Osmanlı devleti tarafından 1867 yılında yürürlüğe giren Memleket Sandıkları Nizamnamesi ile birlikte Banka ilk hizmetini vermeye başlamıştır. Kredi işlemleri sonucunda elde edilen kar ile köyleri bayındır hale getirmiştir. Osmanlı Devletinin bulunduğu durumdan dolayı işleri bozulmuştur. 1883 yılında sandıklar merkeze bağlı faaliyet vermeye başlamışlardır. Merkeze bağlı sandıklar Menafi sandıkları adını almıştır. Merkezi idare tarafından daha modern ve günün şartlarına uygun hizmetler üretmeye başlamışlardır.

Zamanla işlerliğini yitiren sandıklar II. Abdülhamit tarafından 1888 tarihinde Ziraat Bankası adıyla tekrar düzenlenerek işlevsel hale getirilmiştir.

Ziraat Bankası Kimin?

Ülkemiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren banka Osmanlı döneminde kurulmuştur. Osmanlı devletinin zayıflaması ile ülke içerisinde açılan yabancı bankalar Çiftçiye zarar vermiştir. Nüfusun çoğunluğunun kırsal kesimde yaşadığı çiftçilik yaptığı maddi imkansızlıklarını çözecek kurum bulamadıkları için özel kişilerden aldıkları kredileri hayatlarını idame ediyorlardı. Çiftçilerin aldıkları krediler çok yüksek olduğu için Abdülhamit döneminde ziraat bankasının kurulmasının zorunlu olduğunu belirtmiştir. 1888 yılında kurulan bankanın bütün hisseleri Hazine Müsteşarlığına ait olup, banka tamamen kamu bankasıdır. Bankanın tamamı devlete aittir.

Bankanın ilk kuruluşundaki görevleri;

  • Satılması mümkün olan gayrimenkul rehini ve kuvvetli kefalet karşılığında çiftçiye kredi kullandırmak,
  • Faiz karşılığında tevdiat kabul etmek,
  • Ziraat’e ilişkin sarraflık ve aracılık işleri yapmak,

Ziraat Bankasının Yardımları Nelerdi?

1900’lü yıllardan sonra Osmanlı Devletinin toprak kayıpları ekonomik krizleri ve maddi olanaksızlıkları beraberinde getirmiştir. 1916 yılında banka tarafından çıkarılan kanun ile; çiftçilere destekler sağlamış, tohum, hayvan, tarım aletlerini peşin veya kredili olarak vereceğini belirtmiştir. Savaşların devamında ve artan hastalıklar sıtma tehlikesine karşı ilaç dağıtmış ve nakdi yardımlar sağlamıştır.

Savaş Sonrası Şubeler Dönemi

1924 yılında TBMM tarafından çıkarılan Bütçe Kanunu ile Ziraat Bankası anonim hale getirilmiştir. 1960’lı yıllara kadar şube 630’a kadar çıkmış günümüze kadar artarak devam etmiştir.

Günümüzde Ziraat Bankası

Günümüzde Ziraat Bankası
Günümüzde Ziraat Bankası

Mobil bankacılık, internet ve telefon ile hizmet kanalları 7 gün 24 saat sınırsız hizmet sağlamaktadır. Ülkemizde kurulan ilk bankadır. Aynı zamanda yurt dışında da hizmet vermektedir. Ziraat Bankası müşterileri ile iletişimini banka şubeleri haricinde 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı telefonlar üzerinden de gerçekleştirmektedir.

Bankanın New Yok, Londra, Bakü, Sofya, Tiflis, Bağdat, Erbi, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, güzelyurt, Akdoğan, Karakum, Karaoğlanoğlu, Atina, İskele, Gönyeli, İskeçe, Rodos, Gümülcine ve Cidde’de şubeleri, Karaçi ve Tahran’da ise temsilcilikleri bulunmaktadır.

Çalışan sayısı, 25697, Türkiye geneli 1595 banka şubesi ve 6566 adet ATM ile hizmet vrmektedir.

Bir önceki yazımız olan Papara Nedir? başlıklı makalemizde Papara Avantajları, Papara Dezavantajları ve Papara Güvenilir Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu